
Адвокат В’ячеслав Зьома із першого дня вторгнення рф долучився до оборони України. Про свій шлях до сил ТРО, передчуття війни, підготовку молоді та культуру поведінки в соцмережах В’ячеслав Зьома розповів в інтерв’ю «Юридичній практиці»
— Як ви опинились в ЗСУ?
— Я проходжу службу у ТРО ЗСУ (205 батальйон 241 бригада територіальної оборони ЗСУ) з 24 лютого 2022 року. Військового звання я не мав — мав спецзвання лейтенанта поліції, бо свого часу закінчив Луганську академію МВС і працював у системі МВС України.
— У вас було передчуття, що буде масштабна війна?
— Напередодні початку активної фази війни — саме 22 лютого 22 року я уклав контракт і вступив до територіальної оборони м. Києва. Бо розумів, якщо почнеться повномасштабна війна — то краще вже бути у складі підрозділу, ніж чекати поки тебе мобілізують! Так згодом і вийшло, бо хто не уклав контракт напередодні, або не мав всіх необхідних документів, стикнулися із труднощами.
Це і був для мене вихід — діяти, зробити все від мене залежне, щоб виграти цю війну! Бо просто сидіти і чогось чекати — то точно не мій варіант.
— Чи думали, що рф задовольниться тим, що захопила у 2014 році?
— Навряд чи, взагалі, чесно кажучи, сподівався, що у них стане розуму і порядності запобігти цьому. Вже після того, як почалося скупчення рашистських військ на кордоні — я вже зрозумів, що їх так просто не буде відведено!
— Ранок та день 24 лютого — який був у вас? Рідні як відпустили до армії?
— Зранку подзвонив мій брат — Олександр, ми власне разом вступили до ТРО ЗСУ. І від нього я вже дізнався — що почалось, а потім вже побачив новини. Дружина моя — Дзвенимира — досвідчений психолог, весь цей час з початку війни залишалась на Оболоні у Києві. Підтримувала і мене й інших людей. І продовжує виконувати свій обов’язок психолога! Тому відпустила без питань, сказавши такі слова — повертайся живим і з перемогою! Вона справжній тил і моя половинка! Та як кожній жінці їй також було важко — залишатися без чоловіка під час війни! Але ж я мав захищати її і нашу Батьківщину від орків на підступах, а не чекати поки вони прийдуть в Київ.
— Які основні задачі ви виконуєте зараз? Чи мінялись вони від початку служби?
— Зараз мій підрозділ повернувся з Сіверськодонецьку — де ми поряд з іншими підрозділами ЗСУ стримували наступ ворога, потім були на позиціях під Слов’янськом. Зараз підрозділ на відновленні та доукомплектуванні. В даний час перебуваю на посаді командира відділення, завдання принципово не змінились — вони більше залежать від конкретної військової ситуації і дій супротивника.
— Який досвід з попереднього юридичного життя виявився корисним на війні?
— Найбільше — вміння комунікувати та відстоювати власний підрозділ, інтереси бійців, бути гнучким і знаходити нестандартні рішення в бойових умовах!
— Зараз я намагаюсь провести інтерв’ю з жінками-юристками в армії. Зазвичай у жінок питають «чи місце їм в армії», а хочу запитати у чоловіків — чи місце жінкам в армії?
— Чому б і ні, якщо це свідомий вибір! Але, як чоловік, я б намагався зменшити їх участь безпосередньо у бойових діях, бо гірко, що наші жінки мають бути безпосередньо у такому пеклі і нести цей тягар.
— Чи маємо ми змінити ще шкільну військову підготовку і більше залучати дівчат до військової справи? Чи маємо ми робити військову службу обов’язковою для дівчат за прикладом Ізраїлю?
— З таким підлим сусідом ми маємо якнайбільше залучати молодь і готувати її до війни, щоб в подальшому вони були максимально готові. Рішення залучати їх чи ні — командування прийме залежно від ситуації. Бо під час війни — всіх залучають у разі необхідності, а навички і вишкіл — це буде запорука виживання безпосередньо саме цих людей і потенціал для держави!
— Ваші порадити щодо аскетизму на війні розійшлись мережею. У вас є ще поради для воїнів? От найактуальніша на зараз?
— Найактуальніша порада — готуватись і використовувати кожну хвилину для розвитку, навчання і самовдосконалення! Бо війна триває і від кожного з нас залежить якою ціною ми здобудемо цю перемогу, а також зберегти цю єдність і згуртованість в нашій країні і в подальшому!
— Що вас вразило в цій війні?
— Вразили більше за все наші українці і їх відважність, їх звитяжність! І одночасно наша єдність і згуртованість! Ті виклики з якими ми зіткнулися — вони надважкі, але подивитесь — ми їх долаємо, ми стали відомі всьому світу, нашого Президента вітають стоячи парламенти наймогутніших держав! З негативного — це зрадолюбство і зрадофільство, яке посилюється одночасно з віддаленням від лінії фронту! Найбільші «експерти» завжди якнайдалі в тилу! А також хамство в соцмережах особливо по відношенню до жінок! Це просто не по людські — побратим воює, а його жінку хтось прилюдно ображає в мережі! Люди мають розуміти свою відповідальність за власні слова — відносно іншої людини, політика чи просто жінки! Бо звинувачення у державній зраді і таке інше — це не просто слова, за таке передбачено кримінальну відповідальність! Час вже бути відповідальними! Бо це не є свобода — це безвідповідальність!
— Чому Україна переможе?
— По-перше — у нас просто не має іншого варіанту, цей ворог нищить нас свідомо вже кілька століть! По-друге, завдяки нашому Уряду і Президенту ми маємо безпрецедентну підтримку всього світу і все необхідне для перемоги! І врешті решт — вже маємо згуртуватися і бути єдиними, жити щасливо у своїй країні!
— Чи планували вже, що будете робити в день Перемоги?
— Так! Буду святкувати нашу перемогу разом з дружиною, друзями, побратимами!
— Яку незавершену справу з попереднього життя, завершите одразу після Перемоги?
— Поїду на відпочинок з дружиною — вже спланували подорож, тільки залишається перемогти орків!
(Бесіду вела Марина Бахолдіна, «Юридична практика»)
Від редакції: Проєкт «Юристи в армії» — історії правників, які, незалежно від посад та регалій, взяли зброю до рук та стали на захист України. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до перемоги. Ми переконані, що юристів, які взяли зброю до рук, десятки, а може, й сотні. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, які можуть стати героями рубрики «Юристи в армії».

Очень ответственный и очень серьезный, всегда с телефоном и всегда на месте!
«Реклама — важнейшая составляющая современных интернет-ресурсов. Так что без меня — никуда!»
Образование:
- 2010-2015 Киевский национальный экономический университет имени Вадима Гетьмана
Журналистка:
- 2019 Украинский новостной портал Комета
- 2016-2019 Издательство «Мост»
- 2014-2016 Арт-студия «Artem»»